تمام آنچه در مورد مصنوعات سنگی (آب نما، صراحی، مجسمه سنگی، درپوش سنگی، جدول سنگی) باید بدانیم

stone sculpture

استفاده از سنگ ساختمانی محدود به سنگ نما و سنگ کف و … نیست بلکه میتوان از سنگ ساختمانی و پوشش دیوارها و کف ساختمان نمی‌شود. بلکه شما می‌توانید مصنوعات سنگی مختلف دیگری  همچون مجسمه سنگی ، آب نما سنگی، صراحی ، درپوش سنگی ، جدول سنگی و … از سنگ ساختمان تولید نمایید.

درواقع مصنوعات سنگی از سنگهای باطله تولید می شوند، این کار چند نکته مثبت در پی دارد:

 • مشکل ضایعات سنگی از بین می رود.
 • محصولات جدید سنگی ساخته می شود.
 • مشکلات زیست محیطی کمتری ایجاد می شود.
 • از سنگهای طبیعی نهایت استفاده شد. که خوده این عامل باعث شده، ذخایر معادن سنگ در زمان کوتاه تمام نشوند.
 • از لحاظ هزینه هایی استخراج، تولید و فراوری سنگ ساختمانی صرفه اقتصادی دارد.

روش ساخت مصنوعات سنگی

مصنوعات سنگی شامل محصولات متفاوتی می باشد که طبیعتا برای ساخت آنها نیازی نیست به باطله های سنگ نما موادی اضافه شود بلکه ضایعات سنگی به کارگاه های سنگبری فرستاده می شوند و در آنجا با ماشین آلات مخصوص، سنگهای شکسته شده را برش می دهند. و سپس بعد از اتمام ساخت، سطح سنگ را صیقلی می کنند. در حقیقت این سنگ ها بصورت شکسته، ابزار خورده و یا حجاری شده فرآوری می گردند.

به صورت کلی برای ساخت مصنوعات سنگی از روش های قلمزنی سنگ حجاری و خراطی سنگ، طلاکوبی و فیروزه کوبی، معرق سنگ، مرصع کاری، مشبک سنگ، تراش سنگ و… استفاده می شود.

انواع مصنوعات سنگی

زیبایی و جذابیت سنگ‌هایی نظیر تراورتن، گرانیت، مرمر و مرمریت هنرمندان را بر آن داشته است تا با استفاده از این سنگ‌ها اقدام به خلق آثار بی نظیر و چشم نوازی کنند. این هنر به امروز و این مرز و بوم محدود نمی‌شود و از سالیان دور در اقصی نقاط جهان مورد توجه بوده است.

 

3 3 300x200 - تمام آنچه در مورد مصنوعات سنگی (آب نما، صراحی، مجسمه سنگی، درپوش سنگی، جدول سنگی) باید بدانیممجسمه سنگی:

مجسمه، پیکره و یا تندیس به اثر هنری ساخته شده از سنگ، چوب، شیشه و … اطلاق میشود که برای به نمایش گذاشتن و یا یادآوری یک انسان، حیوان، شی و یا طرح خاص که میتواند نمادی از یک واقعه خاص باشد استفاده میگردد.

در میان انواع مواد برای ساخت مجسمه، سنگ به دلایل زیر از همه محبوب تر و رایج تر است:

 1. قدمت طولانی مجسمه سنگی
 2. زیبایی منحصر بفرد
 3. مقاومت و پایداری در برابر شرایط گوناگون فضای بسته و باز
 4. طول عمر بسیار بالا
 5. ارزش هنری بالاتر به واسطه جنس سخت

کاربرد های مجسمه سنگی

مجسمه سنگی به عنوان یک شی نمایشی تزئینی در جایگاه های متفاوتی بسته به نوع مجسمه مورد استفاده قرار میگیرد. انواع آن به ترتیب اهمیت عبارتند از:

 • مجسمه سنگ بزرگ در بافت شهر و میدان ها به عنوان نماد های یادآوری انسان و یا رویداد خاص
 • به عنوان المان تزئینی در سر در ها، نما و ورودی های تالار ها، مجمتمع های مسکونی و خانه های شیک
 • به عنوان یک المان تزئینی در داخل خانه که میتواند به عنوان یک المان مستقل و یا به صورت ترکیبی ( مثلا در شومینه، ابتدای صراحی های پلکان و …) قرار بگیرد.

قیمت مجسمه سنگی

محاسبه قیمت مجسمه سنگی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • جنس و نوع سنگ (تراورتن، مرمریت، مرمر) برای مجسمه سنگی
 • ابعاد و ضخامت طرح برای مجسمه سنگی
 • طرح و میزان ظرافت و دقت لازم مجسمه سنگی

144691 0fa3b 300x199 - تمام آنچه در مورد مصنوعات سنگی (آب نما، صراحی، مجسمه سنگی، درپوش سنگی، جدول سنگی) باید بدانیم

آب نما سنگی یکی از مصنوعات سنگی پر کاربرد

در ایران باستان، آب پیام‌آور روشنایی و پاکی به‌شمار می‌رفت و از ارزش زیادی برخوردار بود. شاید به علت اینکه ایران کشوری کم‌آب بوده، این مایع حیاتی بین ایشان قدر و منزلتی والا داشته‌ است. آب در نزد ایرانیان نه تنها برای رفع نیازها مورد استفاده قرار می‌گرفته، بلکه از لحاظ معنوی و روحی نیز تأثیر بسیاری داشته‌است.

جذابیت آب از دیگر عناصر موجود در پارک بیشتر است. آب‌نما عنصری است که اگر در پارک‌ها خوب و کامل طراحی شود. ترکیب مناسبی ایجاد می‌نماید و اگر به‌طور صحیح مورد استفاده قرار نگیرد. باعث ضایع شدن شیوه طراحی خواهد شد. برای احتراز از بروز چنین مشکلاتی باید با احتیاط عمل کرد. آبنما را می‌توان به دو صورت منظم یا غیرمنظم طراحی کرد.

نخستین مستنداتی که در مورد آبنماها وجود دارد، به 4000 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. در ایران نیز از بقایای سرامیک‌ها در باغ‌ها و باغچه‌های بسیار قدیمی، پر واضح است که از آبنما در دکوراسیون باغ‌ها استفاده می‌شده است. ریشه و اصل سنت آبنماهای غربی به یونان برمی‌گردد که هم شواهد باستان شناسی و هم کنده‌کاری‌های موجود بر گلدان‌ها، مدرکی بر این مدعا به شمار می‌روند.

آب نماهای زینتی نیز همواره به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون خانه دولتمردان و کاخ‌های سلطنتی محسوب می‌شدند که نمایشی زیبا و چشمگیر از جریان آب را به وجود می‌آوردند. البته، طراحی و ساخت این آبنماهای خانگی به مهارت های مهندسی خاص نیاز داشت. آبنما با گذشت زمان به دکوراسیون خانه‌های عادی نیز راه پیدا کرد و دیگر منحصر به خانه و بناهای خاص و افراد خاص نمی‌شد. در حقیقت، وجود آبنما در دکوراسیون داخلی خانه اتصالی بین طبیعت خارج از خانه با دکوراسیون داخلی خانه به شمار می‌رفت.

با طراحی و رواج آبنماهای دیواری مشکل کم بودن فضا در خانه نیز حل شده است و دیگر، هر فردی می‌تواند در خانه خود آبنمایی زیبا داشته باشد و از تماشای نمایش زیبای آب و شنیدن صدای تسکین دهنده آن لذت ببرد.

آب نما چیست ؟

آبنما سازه‌هایی هستند که در آن‌ها آب در درون ‌محفظه حوض مانندی حرکت نمایشی داشته و بر زیبایی و آرامش محیط اطرافش تأثیری مثبت بگذارند

البته این توصیف، تعریفی ابتدایی از آبنما است چراکه امروزه اکثر آبنماها همراه با جزییات بسیار پیچیده و متنوعی ساخته می‌شوند.

انواع آبنما

آبنماهای سنگی مدل های مختلفی دارد که در اینجا به اختصار آنها را معرفی می کنیم.

 • طرح حوضی
 • طرح دیواری
 • طرح رومی
 • طرح نعل اسبی
 • طرح کله شیر
 • طرح ابزاری

قیمت آب نما

فاکتورهای زیادی در قیمت آبنما تاثیر دارد از جمله :

 • نوع طرح
 • نوع سنگ
 • مدل آن

برای همین نمی توان قیمت دقیقی برای آن مشخص کرد زیرا این نوع طرح آن متفاوت می باشد و همچنین سنگ آن می توانند انواع مرمریت، تراورتن و … باشد.
البته چون آبنما بیشتر در فضاهای بیرون و زیر آفتاب قرار می گیرد بهترین سنگ، سنگ تراورتن می باشد زیرا در مقابل آفتاب رنگ خود را از دست نمی دهد.

درپوش سنگی

اصولا هر دیواری بعد از اجرا هم به جهت رعایت زیبایی آن هم به جهت جلوگیری از نفوذ باران به داخل سازه دیوار باید از درپوش استفاده گردد.

درپوش سنگی به سنگی گفته می شود که جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت به بنا بر روی دیوارهای حیاط و یا نمای ساختمان قرار می دهند. سنگ تراورتن بهترین و ارزان‌ترین گزینه برای سنگ درپوش می باشد و از نظر اقتصادی نیزاستفاده از سنگ برای در پوش مقرون به صرفه می باشد. از دیگر مزایای سنگ در پوش سهولت در نصب آن می باشد.

نکته ای که در خصوص درپوش سنگی  باید به آن توجه داشت، شیار زیرین لبه سنگ است که به آن آب چکان نیز میگویند. هدف از ایجاد شیار آب چکان ، جلو گیری از سرازیر شدن آب باران از روی سطح سنگ درپوش به روی  دیوار زیرینش می باشد تا از لکه شدن نمای ساختمان توسط آب جلوگیری شود و در حین نصب سنگ درپوش باید توجه داشت که این شیار از سطح قرار گیری بر روی دیوار پیشروی کند تا بتواند به درستی مسیر آب باران را هدایت کند.

برخی از مهمترین مشخصات درپوش سنگی عبارتند از:

 • ابعاد سنگ و میزان ضخامت آن باید متناسب با نوع کاربرد و محیط نصب آن باشد.
 • این نوع سنگ ها معمولاً سطحی کاملاً صیقلی و براق دارند.
 • مقاوم بودن در برابر فرسایش و عدم جذب آب ویژگی بارز این سنگ ها است.
 • رنگ سنگ درپوش اغلب سفید، کرمی و طوسی است.

با توجه به سطح بکارگیری سنگ های درپوش در صنعت ساختمان سازی شاهد تنوع قابل چشمگیری از میزان تولید و عرضه آن در بازار هستیم. برای قرنیز دیوار داخلی ساختمان ها از سنگ تراورتن و مرمریت سفید یا کرم با ابعاد کوچک استفاده می کنند. در حالی که برای دیوارهای بیرونی ساختمان ها ابعاد بزرگتر سنگ می تواند از نظر قیمت و همچنین حجم کاری مقرون به صرفه تر باشد.

 

باغ ژاپنی نمایشگاه بین المللی تهران سنگ رودخانه 300x225 - تمام آنچه در مورد مصنوعات سنگی (آب نما، صراحی، مجسمه سنگی، درپوش سنگی، جدول سنگی) باید بدانیم

جدول سنگی

استفاده از جدول سنگی امروزه بسیار گسترده شده است. جدول سنگی به سنگی گفته می شود که برای جداسازی محوطه ها استفاده می شود.از جدول سنگی برای جدول کشی خیابان ها استفاده می شود. سنگ جدول دارای ضخامت 5 سانتی متر تا 20 سانتی متر است. سنگ جدول بدلیل اینکه در فضای باز و در معرض سرما و گرما و فشار قرار دارد از سنگ هایی استفاده میشود که در برابر ناملایمات جوی و فشار مقاومت بالایی داشته باشد.

یکی از بهترین موارد استفاده برای جدول در پیاده رو ها،باغچه ها، و راه رو آب خیابان ها سنگ است.چرا که سنگ های طبیعی جلوه ای نو و جدید به محیط مورد نظر شما خواهند داد و از طرفی عمر مفید جدول های سنگی با جدول های بتونی اصلا قابل مقابسه نیست و جدول های بتونی ممکن است که بعد از چند سال زیبایی خود را از دست دهند و نتواند آن جلوه و تمیزی روز اول را داشته باشند، ولی در عوض استفاده از سنگ طبیعی به شما کمک می کنند که دوام بالا و زیبایی را با هم داشته باشید.

مزایای استفاده از جدول سنگی

 • استفاده از جدول های سنگ دوام و زیبایی و کیفیت بالاتری به شما می دهد.
 • همانطور که در بالا گفتیم عمر مفید جدول سنگی بسیار بالاتر از جدول های بتنی است.
 • جداول سنگی نیازی به رنگ آمیزی نخواهند داشت.
 • علاوه بر ایجاد یک حاشیه برای زمین ها بنا ها می توان از جدول های سنگی برای استفاده در زیبا سازی استفاده کرد و مانند جدول های بتنی ظاهر بدی ندارند.
 • ازآنجایی که سنگ های طبیعی نسبت به جدول های بتنی برای طبیعت مضر نیستند و از مصالح خاصی در آنها استفاده نشده اند، هیچ آسیبی به محیط زیست نمی رسانند.از طرفی حتی در صورت تخریب جدول می توان از کوچکترین قطعه سنگ برای تزئین استفاده کرد.

چرا جدول سنگ گرانیت؟

سنگ گرانیتی با استحکام بالا و دوام بالایی که دارد، یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده به عنوان جدول است. سنگ گرانیت در برابر سرما، گرما و سایش و فشا مقاومت بسیار بالایی دارد و همچنین یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده در فضای باز است.

 قیمت جدول سنگی نسبت به جدول بتنی

شاید با خود بگویید جدول سنگی دارای قیمتی تا 2 برابر جدول است، ولی باید در نظر داشته باشید که عمر سنگ حداقل 20 برابر بتن است و همچنین استفاده از سنگ باعث می شود که شما لوکس تر و بهتر به نظر برسید.

ابعاد معمول جدول سنگی

جدول های سنگی معمولا در ابعاد زیر استفاده می شوند تمام مقادیر زیر بر اساس سانتی متر می باشد:

طول: 50 عرض : 30 قطر : 10

طول: 50 عرض : 30 قطر : 8

طول: 50 عرض : 30 قطر : 6

طول: 70 عرض : 30 قطر : 15

طول: 70 عرض : 30 قطر : 20

 

unnamed 2 300x126 - تمام آنچه در مورد مصنوعات سنگی (آب نما، صراحی، مجسمه سنگی، درپوش سنگی، جدول سنگی) باید بدانیم

نرده سنگی یا صراحی

صراحی یا نرده سنگی پایه‌های عمودی هستند که در نرده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از سنگ ساختمانی طبیعی برای نرده انتخاب بسیار ایده آلی می باشد. نرده صراحی قسمتی از ساختمان است که هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. صراحی را بیشتر از سنگ ساختمانی تراورتن و مرمر برش می دهند.

این نرده‌ها می‌توانند برای بخش‌های مختلفی نظیر تراس، راه پله و ایوان مورد استفاده قرار بگیرند. صراحی سنگی با توجه به نوع سنگی که در آن به کار رفته است به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. از جمله این سنگ‌ها می‌توان به تراورتن اشاره کرد.

علاوه بر مقاومت بالا، نرده سنگی یا صراحی بر روی زیبایی ساختمان تاثیر فراوانی دارد، به خصوص اگر در نمای بیرونی ساختمان به کار برده شود. به همین دلیل باید از مصالحی استفاده کرد که در کنار مقاومت بالا، زیبایی بصری خوبی هم داشته باشند.

سنگ ساختمانی از جمله مصالح و متریال ساختمان سازی است که هم در برابر عوامل مختلف مانند ضربه، سایش، نفوذ آب، اشعه خورشید، … مقاوم بوده و هم به دلیل شرایط تشکیل و ساخت سنگ طببعی دارای تنوع رنگ و طرح بسیار زیادی می باشد.

ویژگی های نرده سنگی یا صراحی

نرده سنگی معمولا به دو صورت دایره ای و مربعی شکل ساخته می شود، اما استفاده از صراحی های دایره ای و گرد، رایج ترین نوع صراحی می باشد. زیرا صراحی های مربعی به دلیل داشتن ضلع ممکن است در اثر تردد زیاد افراد، خرد شده و از بین بروند. همین موضوع بر زیبایی نرده سنگی تاثیر می گذارد.

اما به طور کلی صراحی باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • مستحکم باشد.
 • ترک نداشته باشد.
 • همه صراحی ها متقارن باشند و قسمت انحنا خورده و گلوگاه ها یک پارچه باشد.
 • در برابر فشار مقاوم باشد.
 • نسبت به تغییرات آب و هوا مانند سرد و گرم شدن هوا مقاوم باشد.

سایزهای استاندارد صراحی

صراحی های استاندارد پله بصورت ابعاد 15*15*70، 15*15*80 ، 12*12*70 و 12*12*70 تولید می گردد . ابعادهای سفارشی با توجه به سفارش مشتری در گروه سنگ ذوالفقار تولید می گردد.

شیوه نصب نرده های صراحی

برای نصب نرده صراحی معمولاً به دو شکل عمل می شود. شیوه توکار و شیوه روکار. در ادامه بیشتر درباره ویژگی های این دو و مزیت ها و معایب آن توضیح داده ایم.

نصب روکار نرده های صراحی

در نصب روکار نرده صراحی نیاز به ابزارهایی مانند چسب سنگ، میلگرد برش خورده در اندازه های ده سانتی متری و … می باشد. در نصب روکار نرده ها را با استفاده از چسب سنگ در محل مورد نظر نصب می کنند. مزیت مهم در این شیوه این است که تمام نمای سنگ حفظ شده و کاملاً نمایش داده می شود. ولی یک عیب بزرگ هم دارد که مربوط به استحکام بنا می شود، در روش روکار به خاطر استفاده از چسب سنگ، در صورت عدم دقت ممکن است نرده های نصب شده لق باشد. نکته دیگر اینکه در این شیوه سرعت نصب بالاتر است. بهره بردن از کف خواب شیک می تواند به زیبایی و همچنین استحکام نصب روکار اضافه کند.

نصب توکار نرده های صراحی

در نصب توکار نرده صراحی نکته ای که وجود دارد استحکام بیشتر نرده هاست. ولی نباید فراموش کرد که در این روش سرعت کار کمی پایین تر آمده و همچنین قسمتی از سنگ درون کف فرو شده و از نما حذف می شود.

نکات نهایی در نصب صراحی

اینکه از چه روشی برای نصب نرده صراحی ها استفاده کنید با توجه به شکل بنا و استحکام مورد نیاز تعیین می شود. ولی در هر دو روش شیوه کار تقریباً به یک شکل است. در ابتدا لازم است فضای نصب کاملاً تمیز شود. سپس باید تعداد نرده های مورد نیاز را تعیین کرد. تعیین تعداد نرده ها با توجه به طول فضای نصب، میزان فاصله بین نرده ها و عوامل دیگری مثل ایمنی و استحکام بنا مشخص می شود. همچنین میزان هزینه نیز می تواند در اینجا تعیین کننده شود. استفاده از قانون نسبت طلایی می تواند بهترین انتخاب باشد. در نصب نرده صراحی می شود از نوارهای مخفی و نورهای LED  نیز برای زیباسازی بنا کمک گرفت.

 

دانلود نسخه PDF متن مقاله اینجا را کلیک کنید.

 

آب نمابهترین سنگ نماتراورتن ارزانتراورتن روشنتراورتن عباس آبادجدول سنگیحراج سنگ نماخرید سنگ ساختمانیدرپوش سنگیسنگ ارزانسنگ اونیکسسنگ تراورتنسنگ تراورتنسنگ جدولیسنگ دکوراتیوسنگ ساختمانیسنگ شیاریسنگ صادراتیسنگ فروشیسنگ گرانیتسنگ مرمرسنگ مرمریتسنگبری اصفهانصراحیصراحیفروش سنگ ساختمانیگرانیت اسلبمجسمه سنگیمرمریت خویمرمریت دهبیدنرده سنگی

جدول سنگیخرید سنگ ساختمانخرید سنگ ساختمانیدرپوش سنگیسنگ انیکسسنگ اونیکسسنگ تراورتنسنگ جدولیسنگ ساختمانسنگ ساختمانیسنگ گرانیتسنگ مرمرسنگ مرمریتصراحی نرده سنگیفروش سنگ ساختمانفروش سنگ ساختمانیمجسمه سنگیمصنوعات سنگی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *