سنگ ساختمانی آنتیک چه نوع سنگی است؟

سنگ ساختمانی آنتیک

سنگ ساختمانی آنتیک چیست؟

آنتیک در فرهنگ لغت به معنای وسیله با ارزش و قدیمی است. سنگ ساختمانی آنتیک قطعات شکسته یا خرد شده سنگ می باشد که در کنار هم قرار گرفته و تشکیل سنگ آنتیک را داده اند و با ملات هایی که پایه زرینی دارند چسبانده می شوند.

ايده پديد آمدن این سنگ ها از آنجا شکل گرفت که طراحان به ‌منظور هر چه زيباتر کردن فضاها اعم از فضاهاي بيروني و دروني ساختمان‌ها و کف‌پوش‌ها و محوطه ‌سازي‌هاي بيروني نياز به سنگ‌هايي با فاکتورهاي مورد نظر خويش را احساس مي‌کردند؛ به‌علاوه پيشرفت صنعت ساختمان و سليقه‌هاي مختلف اين نياز را بيان مي‌کرد که سنگ‌هايي با طرح‌هاي مختلف و فاکتورهاي فيزيکي و مکانيکي باکيفيت بالا و قيمت مناسب بايد در دسترس باشد.

سنگ آنتیک معمولا” از سنگ های طبیعی سنگ تراورتن، سنگ مرمر، سنگ گرانیت، سنگ چینی، سنگ لوح و همچنین ماسه سنگ تشکیل شده است که بدون تغییر در رنگ و با هنر دست و به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند.

منشأ سنگ آنتیک

پیش از متداول شدن آنتیک کاری سنگ، در حین استخراج و فرآوری شاهد خرد شدن و شکستگی قطعات سنگ بودیم که چنین سنگ هایی به عنوان ضایعات شناخته می شد و این ضایعات جهت تهیه پودر سنگ مورد استفاده قرار می گرفت ولی اکنون با رشد تکنولوژی از این تکه های سنگ برای تولید سنگ آنتیک استفاده می شود که این امر باعث افزایش بهره وری معادن و کارخانه های سنگبری شده است. ویژگی های منحصر به فرد فیزیکی و مکانیکی سنگ آنتیک و تغییر مد در طراحی ها و لحاظ نمودن طبیعت در دکوراسیون موجب شده در سال های اخیر بازار فروش سنگ آنتیک به طور قابل توجهی افزایش یابد.

امروزه شاهد استفاده طرح های مختلفی از سنگ آنتیک هستیم که با رنگ ها و طرح های متفاوت انجام می شود که یکی از آنها تابش نور از پشت سنگ می باشد که به علت قابلیت عبور نور از سنگ مرمر در چنین مواردی طراحان از  سنگ های آنتیک با جنس مرمر استفاده می کنند و جلوه های زیبایی را ایجاد  می کنند که دارای ظرافت و درخشندگی بالایی است. با توجه به ظرافت، اندازه و نحوه قرار گرفتن سنگ های آنتیک در کنار یکدیگر، طرح های مختلفی را می توان ایجاد نمود که اکنون در بازار نیز انواع و اقسام سنگ های مختلف با نام سنگ آنتیک به فروش می رسند.

انواع روش های آنتیک کاری

آنتیک کاری بر روی سنگ طبیعی نوعی عملیات سطحی است که داراری روش های مختلف مکانیکی و شیمیایی می باشد. سنگ های آنتیک بیشتر از جنس تراورتن می باشند و نتیجه حاصل از آن جلوه و زیبایی منحصر به فردی را ایجاد می کند.

الف- در روش آنتیک کاری مکانیکی همانند شات بلاست، تکه های سنگ به همراه گلوله های فلزی در داخل محفظه گردانی قرار می گیرند و با حرکت چرخشی محفظه، گلوله های فلزی بر روی سطح سنگ ضربه وارد نموده و باعث سایش لبه های تیز سنگ و تغییر فرم آن به حالت نیم گرد می شود که در اصطلاح به آن تامبل گفته می شود. تفاوت آنتیک کاری با شات بلاست در وزن، جنس و سرعت برخورد گلوله های فلزی بر روی سطح سنگ می باشد و با تغییر این عوامل حتی میتوان میزان آنتیک کاری سنگ را نیز مطابق میل و سلیقه خود تغییر داد.

ب- در آنتیک کاری به روش شیمیایی از اسید استفاده می شود؛ در این روش با استفاده از اسید، سطح  سنگ شسته و باعث تخریب سطح صاف سنگ می شوند که باعث قدیمی جلوه دادن سنگ می شود. ولی پس از عملیات آنتیک کاری، اسید به آسانی از سطح سنگ شسته نمی شود و باعث می شود تا مدتها به مرور سطح سنگ تخریب شود لذا امکان تغییر ظاهر در سنگ های آنتیک شده با این روش پس از نصب نیز وجود دارد.

در چه مکان هایی میتوانید از این سنگ ها استفاده کنید؟

این سنگ هارا می توانید در جاهای مخصوص استفاده کنید که باعث زیبایی دکوراسیون داخلی خانه شما شود. برای مثال می توانید این سنگ ها را در دیوار پذیرایی, نمای ساختمان, محیط دفتر کار و دیوار بین کابینت،وهمچنین در واحد های تجاری نیز از سنگ های آنتیک استفاده کنید. اگر بخواهید می توانید از این سنگ ها در بالای شومینه نیز استفاده کنید چون سنگ آنتیک قابلیت تحمل گرمای بسیار زیادی را دارد. و میتوانید در فضاهای مرطوب وخیس نیز استفاده کنید.

استفاده از سنگ های طبیعی و آنتیک در دکوراسیون داخلی منزل باعث افزایش طول عمر و کیفیت دکوراسیون خانه می شود و برای مدت طولانی زیبایی را به منزل شما هدیه می کنند.

سنگ ساختمانی

سنگ آنتیکسنگ تراورتنسنگ چینیسنگ ساختمانسنگ ساختمانیسنگ گرانیتسنگ مرمرسنگ مرمریتصادرات سنگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *